fbpx

Why You Are Paying Too Much for Edibles?

Many dispensaries are offering great promotional deals on edibles that include chocolates, drink mixes, mints, and so much more. That’s great, while those products last.

You might start to wonder if it is cheaper to make your own edibles. The amount you spend on store-bought edibles compared to the process of getting ingredients, your frequency of edible consumption, and the desire to customize recipes are important factors to consider in deciding if DIY is worth it.

Answering these questions will help you determine if making your own infused products and using cost-effective methods like a LĒVO home infuser might work well with your budget and lifestyle goals.

ediblesAlong with the cost savings associated with homemade edible and craft-infusion making, there are so many other benefits. These benefits include:

  • You choose the ingredients.
  • It allows you to support a preferred diet by substituting infused ingredients, so it is easier to maintain Paleo, keto, vegan, or other specific diets.
  • You can control the amount of ingredients used for more regular and consistent dosing and THC potency levels.
  • You can control the environment, hygiene practices, and processing methods used to make your edibles.
  • You’ll be eco-friendly and save on packaging waste by using your own reusable containers and jars.
  • Factor in your ability to infuse salves, CBD face serums, and lotions, rather than buying them and having questions about their origins, processes, or ingredients.

Edible making can be manageable and cost-effective with the use of a LĒVO home infusion machine. A home infuser can offer a complete solution to your drying, activating, and infusing process needs, and it sits beautifully, right on your kitchen countertop- always ready to use!

Comparing Costs:

Consider this example to give you a better idea of how costly relying on store-bought infused edibles adds up.

A large company might sell a chocolate bar containing 100mg of infused oil or butter per package for about $25. The chocolate bar may contain roughly 20 squares, each containing 5 mg. A suggested dose is 10 mg of infused product 2 or 3 times per day and as needed depending on the symptoms and intended wellness results.

cannabis infusion machineIf you take 10mg a day, you would need a $25 chocolate bars every 5 days, and that would add up to roughly $150 for 30 days. You may also need additional milligrams per day, so home infusing can quickly lower your costs.

If you receive better therapeutic results from an increased amount of medicinal herbal products, make sure to budget for this increase or supplement with homemade edible making. Taking two or three servings of 5mg per day would mean a significant dollar increase per day to achieve your desired results.

LĒVO home infuser makes edible making cost-effective in that you can focus on making the recipes with your preferred taste, clean/quality ingredients, Indica vs Sativa, hybrids, and strains with particular terpene profiles.

Calculate how many doses per day you need on an extended basis (based on week, month, year, etc.).

Regular and consistent consumption of cannabinoids is important for achieving the best results. Compare different products and see which ones are most cost-effective for you to make and use and which recipes require ingredients that may significantly increase your overall costs.

Identify other products that would also be cost-effective to make regularly. For example, you might also find yourself buying herb-infused salves and pain lotions in addition to edibles. Add up all the ways a home infuser might help you save money by making frequently used products.

Making your own LĒVO infused skin lotion, for example, is an easy jump if you already have a machine that you’re using to create edibles!

The Advantages of Homemade Edible Making

Making your own edibles can save you a significant amount of money and time to search both online and in person for the right strains and ingredients.

If you like a specific strain that may be challenging to find, infuse a larger amount and store the edibles for later use. For example, you can make two batches of infused vegan gummies in one session. Set aside one half for immediate use, kept in the fridge, and the other half can be stored in the freezer.

The Right Infusion Equipment Makes Homemade Edibles Better

If you plan to make edibles regularly, invest in the right cooking and baking equipment, starting with a LĒVO home infuser that will take the confusion out of infusion. A LĒVO representative can walk you through how to get the most out of your machine.

You can also get a potency test kit if you want a clear idea of the results of each recipe. And when you’re ready to share what you’ve created with @LEVO_Oil and be sure to tag it as #LEVOmade.

Contact LĒVO for More Information on Home Infusing Machines

If you would like more information on making homemade, please contact a LĒVO representative. They are happy to discuss how a home infusing machine can be used to create a wide range of recipes.

Isn’t It Time To Expand Your Repertoire Of Culinary, Confectionery, And Craft Arts Into The World Of Home Infusions?

LĒVO has a library of recipeseducational contentcalculatorsphotos, and MORE available on our website, or visit us on YouTube to see videos of recipes and our products in action! Not sure where to start? Take the LĒVO Quiz to see which machine is right for you! #LĒVOmade

cannabutter digest profile picture

Hey! We're
CannabutterDigest.com

A cannabis lifestyle magazine and blog that covers the latest in the industry, including news, product reviews, recipes, and more. With an experienced editorial team of experts from all walks of life, we want to take the stigma out of using cannabis.